Rovině
Prvními zbudované město v krytém zálivu jižní části ostrova, vzhledem k charakteru výstavby přezdíváno jako kamenné – pro stavbu využity zprvu především monolitické konstrukce a trosky zanechané zde Předchůdci.
Dnes město čítá okolo 10 000 evidovaných občanů a je hlavním ze tří paprskových/pobřežních měst. Formálně spadá pod Centrální Vládu zastoupenou Dvěma. Ve skutečnosti se však za několik posledních dekád významným způsobem osamostatnilo.
Formálně je municipalita rozdělena na Měšťanskou čtvrť s Centrálním palácem, Jeremenskými zahradami, či Vilfriediho divadlem a Spodní část, která je z velké části tvořená Potopeným přístavem.
Z původních technologií využívá město parovod a v omezené míře pak kanalizační síť.
Vynucení a respekt moci a vůle Pilířů je hodnocený jako pouze uspokojivý, v případě pokračujících trendu liberalizace již nutná intervence.
Středové město
Obdobně jako Rovině na zbytcích monolitických konstrukcí po Předchůdcích zbudované v současnosti hlavní město Severního dne. Prapůvodně základna prospektorů, sloužící k výpravám do severních a jižních teritorií – bez hmatatelných výsledků.
Díky neobvykle zachovalé síti konstruktů došlo k rychlému rozvoji, město dnes eviduje na 35 000 občanů.
Hlavní městské části představují: Univerzitní čtvrť ( Padraniho univerzita, Listové náměstí, Senátní věž), Zklamaná čtvrť, Vizstaryho čtvrť (Zelné náměstí, Háčková brána, Sestřin kopec a zde umístěné sídlo Syndikátu), Radniční čtvrť a konečně chudinská Spodní čtvrť.
Nachází se zde sídlo Centrální vlády, již zmíněné sídlo Syndikátu a stejně tak zde mají své pobočky všechny významné cechovní organizace.
Respekt občanů vůči Pilířům hodnocen jako velmi uspokojivý až absolutní.
Jezerem
Společně s Roviní a Varnou jedno ze tří paprskových/pobřežních měst. Podobně jako zmiňovaná Varna vzniklo původně coby rybářská osada. Bohužel ve zdejších vodách žijící ryby jsou pro občany špatně poživatelné, některé až silně toxické, a od lovu tak bylo záhy upuštěno.
Při posledním sčítání ve městě žila pouhá tisícovka občanů, kapacita vybudovaných obydlí je ale více než pětinásobná. V případě prohlubující se liberalizace Rovině bude město sloužit jako rezerva, kam budou přesunuty části rodin tak, aby došlo k oslabení jejich odporu vůči Pilířům; program veden pod označením Nachová slast, formulován již v roce 21.
Varna
Původně rybářská osada, která se rozrostla v menší město s asi 3500 občanů. Do značné míry fungující jako obchodní stanice. Vzhledem k okolním hvozdům oblíbená pro možnosti lovu. Dosud zajištěná zvěř kategorizována dle Gustaveho Almanachu – oficiálně loveny pouze první dvě kategorie; lov jiných kategorií zakázán, porušení trestáno hrdelním trestem.
Vzhledem ke své nízké důležitosti je Pilíři dlouhodobě vedena pouze základní evidence občanů, rešerše statutusu probíhá hloubkovou kontrolou v periodě pěti let ve spolupráci s Centrální Vládou.
Skalní město
Na základě Dohody byly záznamy o tomto městě odstraněny z veškerých nám dostupných zdrojů.
Poslední výspa
Malá, ale dobře zajištěná tvrz, na hranici Šedého moře, Pásma a soutěsky, která prochází Skalnatými horami a směřuje dál ke Středovému městu. Posádka se rekrutuje z miličníků, zástupců Mlhy a trest si zde formou pomocných prací odpykávají občané odsouzeni v lehčích kategoriích A či B.
Základní povinností posádky je zajištění bezpečnosti cestujících typicky mezi Středovým městem a Roviní, stejně jako jejich identifikace a evidence.
Ostatní…
V rámci Severního dne se nalézá několik menších osad a vesnic, které vesměs vznikly na troskách původního osídlení a jsou tak dobře chráněny proti Nočním tvorům. Jejich účel je typicky těžba, sběr, lov a v omezené míře rovněž výzkum. Za všechny jmenujme Mokřinu či Knot.
Kontrola ze strany Pilířů není považována za opodstatněnou.
Oblasti
Severní teritoria
Přibližně polovina celého ostrova, jeho severní část, je dosud neprobádána a tento status nechť je i zachován.
Severní teritoria nepřinášejí dle všeho nic, co by potenciálně vedlo k dalšímu rozvoji společnosti – půdu hodnotíme jako zcela neúrodnou, často přecházející do podoby permafrostu. Je třeba zmínit významný výskyt potenciálně vysoce nebezpečné a z velké části nám dle všeho dosud neznámé fauny. Rovněž panuje legitimní předpoklad významné koncetrace Nočních tvorů.
Dohodou byl veškerý průzkum oblasti zakázán v roce 64 na období následujících sta let, kdy následně bude dle Dohody rozhodnuto o dalším postupu. (*zákaz bude prolongován na dobu neurčitou)
Pásmo
Hustý a převážně borovicový pás oddělující Šedé moře a Skalnaté hory; dle stávajících poznatků se táhne od východního pobřeží až k západnímu úpatí Mlžných hor; v metodice třídění Kontinentu odpovídá biomu označovaném termínem tajga.
V rámci Šedého moře biologové z Prvních izolovali několik druhů travin včetně tzv.Sloní trávy, která během krátkých jarních novů převyšuje dospělého muže – toto období není považováno za vhodné k přechodu Šedého moře z důvodů ztížené navigace a orientace; počet známých obětí v nižších desítkách.
Je na místě zmínit naleziště kosterních pozůstatků velkých savců – zdokumentovány fragmenty koster lenochodů, mamutů, ale vedle toho zřejmě i velryb plejtvákovitých – pozůstatky zlikvidovány spolu se záznamy a evidencí, pravděpodobnost dalších nálezů vysoká.
V rámci navazujícího Pásma lokalizováno Skalní město a několik dalších osad; vyloučeny z dalšího popisu. Pod plnou a klíčovou kontrolu spadá dlouhodobě pouze Poslední výspa.
Hvězdové ostrovy
Několik menších kvarcitových ostrovů u jižního pobřeží Severního dne, dle některých přesně opisující souhvězdí Ursa major – snad proto byly Prvními pojmenovány jako „Hvězdové“. Frederic Padrani, hlavní navigátor a kapitán flotily dorazivší z Kontinentu, považoval v první chvíli tyto ostrovy dokonce za cíl své cesty.
Dnes zde hospodaří několik vyloučených rybářských komunit a sběračů mořských řas, jinak neobydlené.
Posdstatné: zbudován systém pozorovacích majáků, provoz zajištěn příslušníky miličníků. Vysoce sofistikovaný signalizační systém zajišťující přenos včasné informace o potenciálně připlouvajících lodích posádkám v ostatních Paprskových městech.
Mlžné hory
Oblast prozkoumána v prvních dvou dekádách po příchodu, naleziště konstruktů či artefaktů v míře nevýznamné, pro těžbu rud podmínky nevyhovující a nevhodné.
V současnosti mimo zájmovou oblast Pilířů; Dohoda na určení tohoto území nikterak nemyslí. Další záměr s touto lokalitou dosud nebyl stanoven.
Skalnaté hory
Skalní masiv předělující nám známé území Severního dne do dvou částí – jižní oblasti náležející Rovini, Varně a Jezeremu na straně jedné, a Středovému městu na straně druhé, severní.
Hmota horské vrásy se zvedá ze zalesněné části Pásma téměr pod 90ti stupňovým sklonem, jeho překonání je objektivně nemožné. Výška kolísavá, přesné hodnoty neznámé, odhadované na stovky až nižší tisíce yardů. Na několika místech objeveny praskliny a průsmyky, vesměs slepé a bez dalšího významu či využití. Výjimku představuje průsmyk u Poslední výspy – jediná známá pozemní cesta mezi výše uvedenými oblastmi.
Náhorní plošina
Neprobádaná oblast rozkládající se na hřebenech Skalnatých hor, která představuje přirozenou hranici mezi územími okolo Středového města a Rovině. Mimořádně nepřívětivé podmínky činí místo téměř nepřístupným.
V minulosti zde zcela jistě docházelo k rozsáhlé těžbě vzácných rud, konečně má to být právě nezměrná hmota Skalnatých hor, který jim propůjčuje výjimečné (zakázané) schopnosti – čerpáno z pramenů **********.
Vstup občanů do oblasti nežádoucí.
Organizace
Církev jediného
Církev vzniknuvší na základech **********, které před příchodem Prvních představovalo hlavní náboženský směr Kontinentu. Vliv církve exponenciálně narostl po první zaznamenané Dlouhé noci, trvající celých 28 dní – následně muselo dojít k decentralizaci církve a od téhož okamžiku i její doktrína podléhá plné kontrole Pilířů.
V roce 72 byly oficiálně zrušeny všechny písemné zdroje zachycující principy náboženství tak, aby mohlo docházet k jeho volnější interpretaci v souladu s aktuální potřebou Pilířů.
Jednu z klíčových rolí Církve Jediného představuje distribuce osobních povinností občanům na Den bříz; poslední dekády bez řádného vynucení – k řešení.
Jediné povolené náboženství občanů Severního dne.
První
První příchozí z Kontinentu v roce nula, pocházející z několika různých národů, různorodých sociálních skupin a rovněž bez jakékoli další selekce.
Za zmínku stojí Frederic Padrani, muž, který v roli lodivoda dovedl celou flotilu až k Severnímu dni a stál u zrodu první osady v oblastní dnešní Rovině.
Historii se věnujeme ve vlastních svazcích přístupných pro vyšší kategorie občanů v rámci Padraniho univerzity ve Středovém městě, či v Centrálním Paláci v Rovini.
Syndikát
Organizace fungující mimo legislativní rámec stanovený Pilíři a Vládou. Zajišťuje škálu produktů a služeb, které jsou se zájmem občanů na jednu stranu neslučitelné, na stranu druhou však udržují tyto činnosti v rámci hranic, které jsou pro nás přijatelné a zabraňují tak rozšíření obdobných aktivit mimo sféru svého vlastního vlivu. V tomto ohledu jeho existenci jako nepřímého regulátora šedé zóny vítáme.
Každé tři novy vyplácen odvod typicky v podobě hřiven stříbra. Vyzrazení spolupráce považováno za reputačně vysoce nežádoucí.
Svit
Původ neznámý, vůdce a hierarchie uspořádání neznámé, konečný záměr neznámý. Spis otevřen, potenciální zdroje pro jeho naplnění však nejsou momentálně k dispozici. Míra stupně ohrožení: nelze určit. ******* **** *** ******** *** ********* ***** **** *** ********!
Předchůdci
Obecné označení všech, kteří oblast Severního dne obývali před příchodem Prvních z Kontinentu.
Tito původní obyvatelé po sobě zanechali rozsáhlá monolitická osídlení ve více, či méně zachovalém stavu, která byla následně využita Prvními a jejich následovníky pro zbudování všech nám dnes známých měst.
Vedle toho po sobě tato zmizelá civilizace, lze-li takto původní obyvatele vůbec pojmenovávat, zanechala množství rozličných konstruktů nám ne vždy známé povahy a využití, a rovněž artefaktů, typicky drobných předmětů pravidelných geometrických tvarů, vyrobených z pro nás nepříliš známých rud.
Konstrukty i artefakty inventarizovány, jejich přechovávání bez vědomí Vlády zakázáno stejně jako jejich výroba či dodatečná úprava.
Doba, důvody a další okolnosti opuštění Severního dne Předchůdci nejsou známy, teoretizování či jakýkoli výzkum na toto téma nežádoucí a zakázaný.
Cechy
Systém převzatý z tradičních uspořádání z dob Kontinentu: sdružení osob se stejným zájmem, řemeslem a schopnostmi, hájící jejich práva a lobující a prosazující jejich dlouhodobé cíle na úrovni Vlády a Dvou.
Mezi nejvýznamnější patří cechy rejdařů, lovců odměn a v minulosti pak cech prospektorů.
Ze strany Pilířů dochází k částečně evidenci a kontrole jejich činnosti, formální přístup k Dohodě však není v současnosti považován za nutný.
Vykonávání činností, jenž je předmětem činnosti cechu bez zapsání v příslušném registru, považováno za nezákonnou a trestáno per partes.
Pilíře
Jediná, suverénní a svrchovaná, konečná inteligence a skutečná vůle občanů Severního dne.
Ostatní
Konstrukty
Předchůdci za nejasných okolností zanechané stroje různorodých rozměrů a účelů. Najdeme jak malé exempláře velikostí obdobné starým hodinovým strojkům přivezeným z Kontinentu, tak gigantické stroje bezpečně uložené v horách či hluboko pod námi obývanými městy.
U celé řady konstruktů i dnes neumíme pojmenovat jejich pravý účel, u některých se údajně projevují stopy a náznaky vlastní vůle a konání.
Jejich držení bez ohlášení registru podléhajícímu Vládě je považováno za nezákonné, stejně tak jejich stavba či úpravy.
První objevy artefaktů a konstruktů připisujeme cechu prospektorů, kteří měli po příchodu z Kontinentu na starost průzkum a jako první se tedy s těmito rovněž setkali.
Artefakty
Typicky drobné předměty pravidelných geometrických tvarů vyrobené z pro nás dosud neznámých rud.
Obecně se má za to, že jejich primárním účelem je umocnění schopnosti toho kterého individua a jeho konkrétního talentu či dokonce talentů – od hry na hudební nástroje, přes zpěv až po využití v souboji či zcela raciu vymykajícím se dovednostem.
Jejich držení přísně zakázáno, inventarizovány a uloženy na *********.
V roce 72 pokus o zničení několika obzvláště nebezpečných kusů – bez jakéhokoli výsledku.
Fistech
Zakázaná látka získávána z mořských hub při jižním pobřeží ostrova. Po požití dochází k tělesné i duševní stimulaci, dostavují se pocity síly, nadřazenosti, zvýšeného sebevědomí, dále zvýšení bdělosti, snížení či odstranění únavy a chuti k jídlu, kolísání nálad až podrážděnost. Při první dávce mohou uživatelé pociťovat pocity srdeční slabosti, třes rukou, mrazení apod.
Prikl
Zakázaná hazardní karetní hra. Dva tucty karet o číselných hodnotách, tucet karet modifikátorů. Cílem hry je během pěti kol vyložit dvojice v co nejvyšší součtové hodnotě. Po každém kole stanoveny sázky. Vládou tolerováno s výjimkou turnajů, kde dochází ke vsazení života vlastního či osoby blízké.
Jednotky
Minuty, údery, dny, novy, roky. Palce, sáhy, yardy. Galony.
Platidlo
Zlaté a stříbrné šilinky v podobě drobných mincí. Vyšší nominální hodnoty hranaté, nižší kulaté a s otvory uprostřed tak, aby je bylo možné navlékat do svazků. Každá mince nese své unikátní číslo jako ochranu proti penězokazcům a je opatřena vždy stejným citátem ze starého jazyka kontinentu „Abstinere debet aeger“. Význam utajen.